KONYA’DA ÖĞRENCİLERİMİZİ TACİZCİLERE VE TECAVÜZCÜLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ

97

Eğitim Sen Konya Şubesi, Konya’da yaşanan taciz olayı ile ilgili basın açıklaması düzenlemiştir. Basın açıklamasını Eğitim Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş yapmıştır. Yapılan basın açıklaması tam metni aşağıdadır.

KONYA’DA ÖĞRENCİLERİMİZİ TACİZCİLERE VE TECAVÜZCÜLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ

ENSAR’DA, ALADAĞ’DA, DİKİLİ’DE İSTİSMARCILARA, TECAVÜZCÜLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ!

TACİZCİ KONUŞMAYA DEVAM EDİYOR!

Eğitim Sen Konya şubesi olarak; Dikili’de 9 çocuğa tecavüz vakasını yüreğimizde en acı şekilde hissederken bizim ilimizde öğrencilerimize dönük bir taciz vakası ile karşılaşmak acımızı daha da arttırmıştır.

Selçuklu ilçemizde Ayşe Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan Felsefe öğretmeninin sosyal medya paylaşımlarındaki taciz mesajları bilgisini alır almaz, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık. Takibimiz sonucu hakkında soruşturma başlatıldı ve açığa alındı.

Beden Eğitimi dersinin; ‘Ümmetin kızlarını soyma dersi’ olduğunu,’Bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra…………ya erkekliğinizi,ya imanınızı kaybetmişsiniz demektir…’ ‘Kız öğrencilerin giydiği eşofman çıplak yapar.’ ‘Bir okulda soyunma odası diye bir yer varsa bu bize zillet olarak yeter!’ vb. yazdığı onlarca cümle ile taciz gerçekleştirmiştir.

Yapılan tacizler yetmezmiş gibi Beden Eğitimi dersine katılan kız öğrencileri de hedef haline getirmiştir. Konuşmasında sarf ettiği “Beden Eğitimi adıyla kızlara zorla ve müfredat gerekçeli zina yaptırılıyor, bu hiçbir babanın umurunda değil. Hem de müslüman baba…” sözleriyle kız çocuklarını hakları olan birey olarak değil, erkeğin ya da babanın mülkü olarak gördüğünü de ortaya koymuştur. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve cinayet vakalarının rekor düzeyde arttığı günlerde, bu sözler kız çocuklarını ve kadınları bilinçli olarak hedef almakta ve kadına yönelik her türlü şiddetin faili olabilecekleri cesaretlendirmektedir.

Ancak buna rağmen söz konusu kişi susmamakta ve arsızca konuşmaya devam etmektedir. Dün aynı tarzda sosyal medya paylaşımlarına devam etmiştir. Paylaşımlarında sözlerini kastederek “Müslüman için geçerlidir, müslüman olmayan için zaten paylaşım yapmadım”  diyerek tacizlerine, ayrıştırıcı, ötekileştirici dilini savunmaya devam etmiştir.

Ayrıca söz konusu kişinin Ensar yayınlarından çıkan ‘Danis Bir Cennet Delisi’ kitapları da bulunmaktadır. Yaşanılan istismar, taciz, tecavüz vakalarının hemen ardından Ensar vb. yapıların ortaya çıkması maalesef ülkemizin rutin bir gerçekliği haline gelmiştir. Bu kişi ve bu yapılar yaşanılan her istismar, taciz, tecavüz vakasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümet tarafından korunmakta, korunmakla da kalmayıp bizim vergilerimiz, bizim kamusal kaynaklarımız kullanılarak daha da güçlendirilmektedir. Hatırlanacak olursa Ensar yurtlarında gerçekleşen tecavüz vakalarından sonra dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ‘Bir kereden bir şey olmaz.’ cümlesini kullanabilmiştir. O günden bu yana yüzlerce, binlerce çocuk hayatlarını, geleceklerini kaybetti. Korunan ise taciz ve tecavüzcüler oldu.

Şüphesiz ki bu durumun temel sorumlusu, eğitim politikalarıyla bu karanlığı ve kötülüğü üzerimize seferber eden Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümettir. Bu nedenle soruyoruz, “Bir kereden bir şey olmaz” rahatlığınıza daha kaç çocuğumuzun hayatını, geleceğini vereceğiz? 26.12.2017

                                                                                                                                                           Yürütme Kurulu Adına

                                                                                                                                                                  Cebrail BEKTAŞ

                                                                                                                                                    Eğitim Sen Konya Şube Başkanı

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu