Kadın Eğitim Emekçilerinin Gözünden Salgın Döneminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

202

Kovid-19 salgını dünya genelinde hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Türkiye’de ise ilk kovid- 19 vakasının resmi olarak duyurulduğu 11 Mart 2020 tarihinin ardından, salgının vahameti giderek derinleşiyor.

Hatırlanacak olursa, 11 Mart’ta ilk vakanın resmi olarak duyurulmasının ardından, planlanan ara tatil öne çekilerek ilk, orta ve liselerde 16 Mart tarihinden itibaren bir haftalık ara tatil başlatılmıştı. Üniversitelerde ise 16 Mart tarihinde üç haftalık tatil ilan edilmişti. Ardından 23 Mart tarihinden itibaren üniversitelerde, 25 Mart’ta ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ortak düzenlediği basın toplantısı ile 30 Nisan 2020 tarihine kadar yüz yüze eğitime ara verildiği ve uzaktan eğitime geçildiği ilan edilmişti. Ağustos ayının gelmesiyle birlikte de eğitim kurumlarının açılıp açılmayacağı tartışmaları alevlenmişti.

Eğitim öğretim kurumlarının durumu, okulların ve üniversitelerin açılıp açılmayacağı tartışmalarına ışık tutmak amacıyla sendikamız 12-13 Ağustos 2020 tarihlerinde çevrimiçi çalıştaylar gerçekleştirdi. Söz konusu çalıştaylardan biri de 13 Ağustos 2020 tarihinde kadın eğitim emekçilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Çalıştayda, Türkiye’nin farklı illerinden katılan yönetici ve üyelerimiz, karantina döneminde yaşananları kadın bakış açısıyla değerlendirmiş ve yaşanan sorunlar karşısında neler yapılabileceğini ayrıntılı biçimde ele almışlardır.

Aşağıda okuyacağınız tartışmalara katkı sunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, böyle önemli bir çalıştayın sonuçlarını dikkatlerinize sunuyoruz.

Kadın Eğitim Emekçilerinin Gözünden Salgın Döneminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri 

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu