Eğitim Sen’den Kökmen Ailesine Ziyaret

84

“Eğimcilere dönük şiddete son”

Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal ve Hukuk Sekreteri Vedat Safi, Ödemiş’in Kaymakçı mahallesindeki Çok Programlı Lise müdürü Ayhan Kökmen’in görevi başında öldürülmesinin ardından ailesini ziyarette bulunup başsağlığı dilediler.

Ziyaretleri Kökmen’in daha önce görev yaptığı İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden başladı. Burada, okul müdürü, idarecilere ve öğretmenlere başsağlığı dileyen Eğitim Sen yöneticileri, öğretmenler odasında durum değerlendirmesi yaptılar. Eğitimcilere dönük şiddetin ülkemiz açısından son derece düşündürücü olduğunu söyleyen Bozdoğan, “Eğitim Sen olarak 2006 yılında bir çalıştay düzenleyerek okullardaki şiddet eğilimine dikkat çektik. Eğitim Sen’in bu zamana kadar yaptığı uyarılar konunun ciddiyetini gözler önüne serdi.”

Eğitim sisteminin temelden gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Bozdoğan, “Eğitim Sen’in bu konuda çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve bunları rapor halinde yayınlayıp kamuoyu ile paylaştıklarını” belirtti.

Okul ziyaretinin ardından Kökmen ailesinin evine geçen Eğitim Sen Genel Merkez ve Şube Yürütme Kurulu Üyeleri , Ayhan Kökmen’in yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulundular. Kökmen’in kendisi gibi öğretmen olan eşi Ümmü Kökmen ile görüşen Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, eğitimcilerin sorunlarının ortak olduğunu belirterek “Acıyı paylaşmak kolay değil ama, biz buraya sizinle birlikte olduğumuzu göstermek için geldik” dedi.

Ümmü Kökmen  ziyaretleri  için teşekkür ederek, “Ayhan, her öğrencisi ile ayrı ayrı ilgilenirdi ama en çok da zor durumda olan öğrenciler onun ilgisini çeker ve onlarla elini omuzlarına atarak konuşmayı tercih ederdi. Bütün öğrencileri ile arkadaş gibiydi. Böyle bir ölümü hak etmedi” dedi. Ümmü Kökmen, “öğretmenlerin itibarsızlaştırılmalarına ve yaptığı mesleğin değersizleştirmesine karşı tüm eğitimciler olarak bir arada olmalıyız ve sesimizi daha güçlü çıkarmalıyız”, diyerek sözlerini tamamladı.

Eğitim-Sen\'e Üye Ol! - Ön Üyelik Formu